12. března VSTUP ČR DO NATO

Máte doma milovníky tanků, stíhaček, bojových vrtulníků, obrněných transportéru, khaki barvy, maskáčů a kdoví čeho všeho ještě? Běhá vám po domě a po zahradě malý nebo velký voják či vojanda? Pokud ano, vítejte v klubu. Starší Čepírko je absolutním fanouškem tanků. Teda pro úplnost nutno dodat, tanků a robotů. Což se nevylučuje, že. Takže tanky se to u nás jen hemží. 

12. březen roku 1999 byl pro Českou republiku významný. Stali jsme se právoplatnými členy Severoatlantické aliance. Stalo se to v americkém Missouri. Dle dohody bychom měli na svou obranu vynaložit 2% HDP.

Co je NATO?

NATO, neboli Severoatlantická aliance, je euroatlantický mezinárodní vojenský pakt a je tady od roku 1949. Tehdy ji založilo a podepsalo pakt 12 států - Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Francie, Velká Británie, USA, Kanada, Portugalsko, Itálie, Norsko, Dánsko a Island. Podepsána byla ve Washingtonu, proto se jí někdy říká Washingtonská smlouva. Hlavním cílem byla obrana proti tehdejšímu Sovětskému svazu, později proti Varšavské smlouvě.

Státy postupně přistupovaly, až se k dnešnímu dni dostaly na číslo 30, co se počtu členů týče.

Základní hodnoty: DEMOKRACIE, PRÁVNÍ STÁT, LIDSKÁ PRÁVA.

Základní poslání: ochrana svobody a bezpečnosti všech jeho členů politickými i vojenskými prostředky v souladu se zásadami Charty OSN.

A kdo šéfuje? Generální tajemník. Jmenují jej členské státy. Usměrňuje a prosazuje proces konzultování a rozhodování v NATO. Současným generálním tajemníkem je od roku 2014 norský politik Jens Stoltenberg. 

Česká republika měla ve vedení rovněž své významné osobnosti. V letech 20072010 Jiří Šedivý. V letech 2015–2018 pak na mnohem významnější funkci předsedy vojenského výboru NATO - armádní generál Petr Pavel. Stal se tak prvním zástupcem zemí bývalé Varšavské smlouvy, který nastoupil do nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance. Úctyhodné, že?

Dny NATO v Ostravě

Na mošnovském letišti se konají současně Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Je obrovská akce, které se konají desítky tisíc lidí. Na těch posledních v roce 2020 bylo na 220 tisíc návštěvníků. 

Byli jste se podívat? My to máme sice "za rohem", cca 90 km, ale pořád Severní Morava :-), přesto jsme se na tuto akci ještě nedostali. Slibovali jsme ji našemu velkému Čepírkovi, tak doufám, že se brzy poštěstí. I když jednu osobní vzpomínky na Dny NATO mám. Pár let zpět byly v rámci Dnů vyhlídkové lety, nějakým oooobrovským letadlem. Neptejte se mě jakým, netuším, jen vím, že bylo fakt obrovské. Přelétalo totiž nad naším domem a to dost nízko. Nejenže přelétalo, ono se nad naší zahradou otáčelo na cestu zpět. Samozřejmě, že to nebylo jen nad tou naší zahradou, ale tak nad půlkou dědiny, než pilot stroj stočil. Ale ... byl to neskutečný zážitek.

A ještě něco málo k vojákům, i když už to nesouvisí s NATO.

Loni jsme našim malým kloučkům slíbili, že uvidí tanky na vlastní oči. A tak je táta s dědou vzali do Vojenského muzea Králíky na "Malý tankový den". Akce to byla úžasná, všichni čtyři kluci přijeli spokojení a šťastní. Takže za nás akce naprosto super, DOPORUČUJEME. Pokud se bude letos znovu konat, neváhejte.

Pozn.: jak upravím video z této akce, vložím vám jej sem. 

Speciální nabídka

A jak už to tak u nás bývá ... každá významná událost nebo svátek s sebou přináší nějakou tu akcičku. Takže ...

VOJÁCI POZOR!     VLEVO V BOK!

Do kategorie "Vstup ČR do NATO" na nákup vojenských stavebnic, 3D puzzlí a dalších hraček ........ POCHODEM VCHOD!!!

A kdo dočetl až sem, tak má nárok na slevu. Stačí zadat slevový kód "NATO" a při nákupu nad 800 Kč máte slevu 5%. Akce platí od 12. do 31. března 2021.

ARMÁDĚ ZDAR!

Zdroje informací:

NajduZboží.cz